Irkçıların Hedefi Yabancı Yatırımlar

Suriyeli mültecilerin ardından Arap turistlere yönelik nefret söylemlerinin bir hedefi de Türkiye’nin Körfez ile ilişkilerini bozup yatırımcıları kaçırmak.

Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’la devam eden sıkı ilişkilerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan ile yeniden kurulan köprüler, turizmden sanayiye birçok alanda ticaretin gelişmesine yol açtı. Körfez ülkeleri ile Temmuz ayında enerji, sağlık, bilgi teknolojileri, gayrimenkul, gıda ve sanayi alanlarında doğrudan yatırım odaklı değeri 50 milyar doları aşan ticaret anlaşmaları imzalandı. Turizmde de en fazla döviz bırakan turist profiline sahip Körfez’den yılda 6 milyon turist gelmesi hedefleniyor. Körfez sermayesinin Türkiye yönelmesinden rahatsız olanlar ise yürüttükleri 5’inci kol faaliyetleriyle Arap karşıtı propaganda ile bu durumu engellemek istiyor.

BU BİR GÜVENLİK MESELESİ
Körfez sermayesinin Türkiye ekonomisi için önemli olduğunu belirten Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ulağlı, “Arap ve yabancılar ilgili güçlenen olumsuz algıyla yabancı sermayenin ülkemizden kaçması planlanıyor” dedi. Ülkemizin ekonomik ve siyasi anlamda avantaj sağladığı bir dönemde yürütülen faaliyetlere dikkat çeken Ulağlı, “Ne yazık ki, etnik kimlikçilik anlayışıyla hareket ediliyor. Bernard Lewis’in tabiri ile ‘I.Dünya Savaşı’nda Türkleri sırtından bıçaklayan Arap’ algısı tarih kitaplarından sonra dijital medya ile kolektif hafızaya yerleşerek bir öfkenin imgesine dönüşüyor. Her geçen gün daha da güçlenen bu durumun Arap ve yabancı nefretine dönüşmesini engellemek için dikkatli olmak gerekiyor. Bu olumsuz algı güçlendirilerek yabancı sermayenin ülkemizden kaçması planlanıyor” dedi. İletişim kanallarında manipülatif dezenformasyonlara karşı önlem alınmasının bir güvenlik meselesi olduğunu savunan Ulağlı, “Bu manipülatif söylemler sadece toplumsal huzuru tehdit etmekle kalmayıp, ülkemizin son dönemde büyük ivme kazanmış olan ekonomik, siyasal, diplomatik ve askeri kazanımlarını da tehlikeye sokuyor” diye anlattı.

Yusuf Özdemir 29/09/2023 Cuma Yeni Şafak
_________